MOK Guido">
  • Switch language
  • Switch language

HOMMAGE A COLTRANE- Maciej Obara International Quartet feat. Marian Oslislo!

Na festiwalu zagoszczą również wspaniali muzycy z formacji Maciej Obara International Quartet, którzy wspólnie z Marianem Oslislo – grafikiem projektantem a prywatnie znawcą jazzu i założycielem Jazzowej Asocjacji Zabrze, specjalnie na potrzeby jubileuszowej edycji festiwalu, przygotowują spektakl audiowizualny w hołdzie jednemu z największych gigantów jazzu w historii – „Hommage à Coltrane”.


Postać tego artysty – symbol duchowości w sztuce – do dziś dnia inspiruje do poszukiwania w niej wartości absolutnych. Spektakl z jednej strony umożliwi młodemu pokoleniu poznanie spuścizny artystycznej giganta jazzu w atrakcyjnej, niestandardowej formie wykorzystującej nie tylko dźwięk ale i przesłanie słowne, stanowiące inspirację dla jego muzyki, z drugiej zaś – znawcy i miłośnicy jazzu będą mieli okazję nie tylko usłyszeć ale i zobaczyć nowoczesną i niezwykle twórczą interpretację ponadczasowej w swoim wymiarze muzyki Johna Coltrane’a. Ten interdyscyplinarny spektakl jest połączeniem dźwięku i znaku – dwóch naturalnych i jednocześnie najstarszych mediów w historii ludzkości – we wspólnej uniwersalnej i ultranowoczesnej opowieści o muzyce. „Hommage à Coltrane” oparty jest na tekstach stanowiących fragmenty wypowiedzi muzyka i udzielonych przez niego wywiadów, jak również wypowiedzi jego przyjaciół, artystów, krytyków i dziennikarzy muzycznych próbujących zmierzyć się z jego geniuszem. Myśli w nich zawarte są niezwykle istotne w zrozumieniu spuścizny Johna Coltrane’a, a sam Coltrane dostrzegał silną więź dźwięku z obrazem, traktując obydwa media jako komplementarne w procesie komunikacji z odbiorcą.

Jak powiedział: „Over all, I think the main thing a musician would like to do is give a picture to the listener of the many wonderful things that he knows of and senses in the universe. […] That’s what I would like to do. I think that’s one of the greatest things you can do in life and we all try to do it in some way. The musician’s is through his music.” Muzyka, razem z mocno wyartykułowanym słowem będącym swoistym przesłaniem Coltrane’a, składa się na oryginalny spektakl, który w nowatorski sposób zaprezentuje jego sztukę. Jego wizualną sferę stworzy kaligrafia – odręczne pismo i grafika kreowane przez grafika w czasie rzeczywistym. W ten sposób, wizualna narracja budująca dramaturgię spektaklu i prezentująca rozwój duchowy i muzyczny mistrza, da jednocześnie muzykom na scenie pretekst do stworzenia autorskiej wypowiedzi artystycznej na kanwie muzyki niezrównanego Trane’a.

 

 

MACIEJ OBARA >>>   DOMINIK WANIA >>>   OLE MORTEN VAAGAN >>>    GARD NILSSEN >>>

MARIAN OSLISLO >>>


© Stowarzyszenie Jazzowa Asocjacja Zabrze

Partnerzy

Współpraca

DOK   DOK   rada  

ars cameralis   kopalnia sztuki  

mstudio Zabrze   frodo sp.j. Bytom   ultramaryna  

mstudio   demex   ars cameralis