Kończyce">
  • Switch language
  • Switch language

Olszewscy i przyjaciele

Piotr Olszewski (ur. 12.12.1965 w Bydgoszczy) jest gitarzystą, absolwentem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, którą to ukończył z wyróżnieniem w 1993 roku.
Wielokrotnie nagradzany na festiwalach i konkursach muzycznych: Jazz Juniors w Krakowie - trzykrotnie (1988, 1990, 1991), główna nagroda na Festiwalu Muzyki Rozrywkowej Szkół Muzycznych II st. w Elblągu (1988), finalista Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej w Katowicach (1994), jedyna indywidualna nagroda na festiwalu studentów Fama w Świnoujściu (1993), główna nagroda i zwycięstwo na prestiżowym konkursie gitarzystów jazzowych im. Marka Blizińskiego GUITAR CITY (1996).


Ma na swym koncie kilkanaście nagranych płyt, zarówno w kręgu muzyki jazzowej, własne trio Jazz Invitation,
z perkusistą Jackiem Pelcem - Electric Trio, Unia i Gudrumba czy sesja dla Programu III PR, jak i muzyki rozrywkowej - płyty z wokalistami Mariuszem Lubomskim, Tomaszem Kamińskim czy Justyną Bacz.
Jest cenionym akompaniatorem, a także aranżerem - projekt „Broadway w kameralnym wydaniu", w którym to łączy kwartet jazzowy z klasycznym śpiewem (Agnieszka Olszewska - sopran). W 2009 roku ukazała się jego autorska płyta „Olszewski – Bach - Trio” z jazzowymi opracowaniami muzyki wielkiego mistrza baroku.

 


Piotr Olszewski jako nauczyciel dyplomowany prowadzi także działalność pedagogiczną w PZSM im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy (klasa gitary). Wielokrotnie gościł na festiwalowej scenie JAZ-u, ostatnio w 2009 r., gdy promował swoją płytę „Olszewski BACH trio“ – będącą próbą ukazania kompozycji J. S. Bacha na kanwie jazzowego podłoża tzn. pulsacji, frazowania i artykulacji, wzbogaconych o element improwizatorski. W koncercie, który odbył się w zabrzańskim Kościele Ewangelickim Olszewskiemu towarzyszyli wówczas Jacek Pelc oraz Mirosław Wiśniewski.
W przyszłym roku, Piotr Olszewski – członek honorowy Jazzowej Asocjacji Zabrze – wystąpi razem z synami, Maxem i Antonim, wspaniałymi młodymi muzykami, studentami odpowiednio krakowskiej i bydgoskiej Akademii Muzycznej. Wraz z nimi na scenie pojawią się również inni muzycy, wybitni jazzmani ze Śląska i spoza regionu, od lat związani z festiwalem i Jazzową Asocjacją Zabrze.


© Stowarzyszenie Jazzowa Asocjacja Zabrze

Partnerzy

Współpraca

DOK   DOK   rada  

ars cameralis   kopalnia sztuki  

mstudio Zabrze   frodo sp.j. Bytom   ultramaryna  

mstudio   demex   ars cameralis