Demex">
  • Switch language
  • Switch language

VISEGRAD JAZZ ORCHESTRA – międzynarodowy big-band na scenie JAZ Festiwalu!

VISEGRAD JAZZ ORCHESTRA – międzynarodowy big-band na scenie JAZ Festiwalu! 
Już dziś możemy potwierdzić, że na JAZ-owej scenie wystąpi unikatowa międzynarodowa formacja – polsko-czesko-słowacko-węgierski big band z liderem Matúšem Jakabčicem.
„Visegrad Jazz Orchestra” wywodzi się z czesko-słowackiej formacji big-bandowej Matúša Jakabčica, w skład której wchodzą wybitni jazzmani z ogromnym doświadczeniem w zakresie gry w dużych zespołach jazzowych. Na potrzeby projektu do czesko-słowackiego składu dołączą wybitni muzycy z Polski i Węgier. “Matúš Jakabčic CZ­ SK Big Band” po raz pierwszy wystąpił w 2004 r. na czeskim festiwalu jazzowym w Prerovie i od tego czasu regularnie występuje na międzynarodowych scenach festiwalowych i koncertowych. W 2006 r. big band dał w wiedeńskim ORF Radiokulturhaus znakomity koncert z udziałem austriackiego saksofonisty Harry’ego Sokala, transmitowany do 16 krajów na całym świecie. Koncert zarejestrowano na płycie Matúš Jakabčic CZ­SK Big Band featuring Harry Sokal“ w 2007 r. Kolejne nagranie live, tym razem z koncertu zorganizowanego w praskim zamku przez Prezydenta Czech Vaclava Klausa, ukazało się we wrześniu 2009, zaś w listopadzie tego roku na rynku ukazało się nagranie koncertu w Filharmonii Bratysławskiej.
Repertuar formacji obejmuje zarówno kompozycje lidera - Matúša Jakabčica jak i aranżacje standardów. Jak twierdzi sam Matúš Jakabčic: „Muzycy jazzowi porozumiewają się w tym samym języku - języku jazzu - bez względu na narodowość. I to dzięki niemu mogą się porozumiewać bez barier, nie zatracając własnej indywidualności i odrębności. To, co ich łączy, jednocześnie podkreśla ich różnorodność. I to właśnie ta różnorodność czyni orkiestrę tak interesującą.”
Koncert międzynarodowej formacji jazzowej „Visegrad Jazz Orchestra” jest możliwy dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Kopalnia Sztuki w Zabrzu, w ramach której udało się pozyskać grant ze środków finansowych Międzynarodowej Funduszu Wyszehradzkiego. Fundusz Wyszehradzki docenił wielowymiarowość tego projektu oraz jego wartość dodaną w postaci promowania różnorodności kulturowej, narodowej i społecznej na polu wspólnej pasji muzycznej, oraz integracji międzynarodowego środowiska muzycznego. Występ big-bandu, będącego od zawsze synonimem pełni brzmienia, jest wydarzeniem spektakularnym, nawiązującym do złotej ery światowego jazzu.

Koncert współfinansowany ze środków Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego

 

Robert Majewski
Maciej Sikała
Sławomir Rosiak
Piotr Wyleżoł
Přemysl Tomšiček
Ondřej Štveráček
Marian Sevcik
Erik Rothenstein
Lukáš Oravec
Grzegorz Nagórski
Michal Motyl
Matúš Jakabčic
Ádám Gráf
Rostislav Fraš
Tomas Baros
Kornél Fekete-Kovács
Kristóf Bacsó


© Stowarzyszenie Jazzowa Asocjacja Zabrze

Partnerzy

Współpraca

DOK   DOK   rada  

ars cameralis   kopalnia sztuki  

mstudio Zabrze   frodo sp.j. Bytom   ultramaryna  

mstudio   demex   ars cameralis